Dumfries and Galloway Council Minutes

Date:
Tuesday 23 May 2017
Time:
10.30am
Place:
Council Offices, English Street, Dumfries (Reports)

Attendance Details

Members:
Elaine Murray(Leader)-Nith
Rob Davidson (Depute Leader)-Abbey
Ian Blake-Abbey
Dougie Campbell-Dee and Glenkens
John Campbell-Nith
Ian Carruthers-Annandale South
Karen Carruthers-Annandale East and Eskdale
John Charteris-Lochar
Jim H Dempster-Mid and Upper Nithsdale
Archie Dryburgh-Annandale East and Eskdale
Douglas Fairbairn-Annandale North
Andy Ferguson-North West Dumfries
Patsy Gilroy-Dee and Glenkens
Andrew Giusti-Stranraer and the Rhins
Katie Hagmann-Mid Galloway and Wigtown West
Iain Howie-Castle Douglas and Crocketford
Ivor A Hyslop-Lochar
David Inglis-Mid Galloway and Wigtown West
David James-Castle Douglas and Crocketford
Malcolm Johnstone-Nith
Jeff Leaver-Lochar
Tracey Little-Lochar
Gail Macgregor-Annandale North
Jane S Maitland-Dee and Glenkens
Sean W Marshall-Annandale South
John Martin-Nith
Henry McClelland-Annandale South
Jim McColm-Mid Galloway and Wigtown West
David J McKie-North West Dumfries
Ronnie Nicholson-North West Dumfries
Graham Nicol-Mid Galloway and Wigtown West
Matthew Ronnie-Mid and Upper Nithsdale
Tommy Sloan-Stranraer and the Rhins
Davie Stitt-Abbey
Ros Surtees-Stranraer and the Rhins
Ronnie Tait-Annandale East and Eskdale
Stephen Thompson-Annandale North
Adam Wilson-Annandale North
Andrew S Wood-Mid and Upper Nithsdale
John Young-Castle Douglas and Crocketford
Apologies:
Graham Bell - North West Dumfries
Richard Brodie - Annandale South
Willie Scobie - Stranraer and the Rhins
Item Number Item/Description
PUBLIC
1 SEDERUNT AND APOLOGIES

40 Members present, 3 apologies

2 CONFIRMATION OF DECLARATION OF ACCCEPTANCE OF OFFICE - VERBAL UPDATE BY RETURNING OFFICER

Decision

 

NOTED that all 43 Members had affirmed their Declarations of Acceptance of Office

3 APPOINTMENT OF LEADER AND DEPUTE LEADER OF THE COUNCIL - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

VOTE

 

3.1     MOTION by GAIL MACGREGOR seconded by JOHN CHARTERIS that Ian Carruthers be appointed Leader of Dumfries and Galloway Council

 

3.2     AMENDMENT by ROB DAVIDSON seconded by STEPHEN THOMPSON that Elaine Murray be appointed Leader of Dumfries and Galloway Council

 

On a Vote taken by roll call, Members voted as follows:-

 

3.3     Motion - 15 Votes being:-

 

Ian Blake, Ian Carruthers, Karen Carruthers, John Charteris, Doug Fairbairn, Patsy Gilroy, Andrew Giusti, Ivor Hyslop, David Inglis, David James, Malcolm Johnstone, Gail Macgregor, Graham Nicol, Matthew Ronnie, Ronnie Tait

 

3.4     Amendment - 25 Votes being:-

 

Dougie Campbell, John Campbell, Rob Davidson, Jim Dempster, Archie Dryburgh, Andy Ferguson, Katie Hagmann, Iain Howie, Jeff Leaver, Tracey Little, Jane Maitland, Sean Marshall, John Martin, Henry McClelland, Jim McColm, David McKie, Elaine Murray, Ronnie Nicholson, Tommy Sloan, David Stitt, Ros Surtees, Stephen Thompson, Adam Wilson, Andrew Wood, John Young

 

PROCEDURE - Elaine Murray, having been appointed Leader of the Council, assumed the Chair

 

VOTE

 

3.5     MOTION - ELAINE MURRAY seconded by ARCHIE DRYBURGH that Rob Davidson be appointed as Depute Leader of Dumfries and Galloway Council

 

3.6     AMENDMENT - GAIL MACGREGOR seconded by JOHN CHARTERIS that Graham Nicol be appointed as Depute Leader of Dumfries and Galloway Council

 

On a vote taken by roll call, members voted as follows:-

 

3.7     Motion - 25 Votes being:-

 

Dougie Campbell, John Campbell, Rob Davidson, Jim Dempster, Archie Dryburgh, Andy Ferguson, Katie Hagmann, Iain Howie, Jeff Leaver, Tracey Little, Jane Maitland, Sean Marshall, John Martin, Henry McClelland, Jim McColm, David McKie, Elaine Murray, Ronnie Nicholson, Tommy Sloan, David Stitt, Ros Surtees, Stephen Thompson, Adam Wilson, Andrew Wood, John Young

 

3.8     Amendment - 15 Votes being:-

 

Ian Blake, Ian Carruthers, Karen Carruthers, John Charteris, Doug Fairbairn, Patsy Gilroy, Andrew Giusti, Ivor Hyslop, David Inglis, David James, Malcolm Johnstone, Gail Macgregor, Graham Nicol, Matthew Ronnie, Ronnie Tait

 

DISSENT - Ian Carruthers wished his dissent to be recorded.

 

PROCEDURE - Rob Davidson, having been appointed Depute Leader of the Council, assumed the Vice Chair.

 

Decision

 

AGREED

 

3.9     that Elaine Murray be appointed Leader of Dumfries and Galloway Council

 

3.10     that Rob Davidson be appointed as Depute Leader of Dumfries and Galloway Council

 

3.11     that the Depute Leader receives 75 per cent of the remuneration paid to the Council Leader 

4 DECLARATIONS OF INTEREST

NONE declared

5 ADOPTION OF STANDING ORDERS - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

Decision

 

AGREED to adopt the Council's current Standing Orders, included as the Appendix to the report

6 SCHEME OF ADMINISTRATION AND DELEGATION TO COMMITTEES - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

Decision

 

AGREED

 

6.1    to adopt the Scheme of Administration and Delegation to Committees, as detailed at the Appendix to the report with the amendment that the functions of Audit and Risk Management and Scrutiny and Performance Committee be brought together under one Committee and that it be called Audit, Risk and Scrutiny Committee.

 

6.2    the boundaries for area committee membership for the time as being as:-

 

Wigtown - Wards 1 and 2

Stewartry - Wards 3,4 and 5

Nithsdale - Wards 5,6,7,8 and 9

Annandale and Eskdale - Wards 10,11 and 12

 

6.3     that a report be submitted to the next available meeting of the Review of Standing Orders Sub Committee on the Membership and frequency and timing of Area Committees, as well as options on addressing the wider issues of locality and community engagement, with a view to an early report being received by Full Council. 

7 SCHEME OF DELEGATION AND RESPONSIBILITIES TO OFFICERS AND STATUTORY APPOINTMENTS - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

Decision

 

AGREED to adopt the Scheme of Delegation and Responsibilities to Officers and Statutory Appointments, included in Appendix 1 to the report.

8 COMMITTEE SIZE, PROPORTIONALITY AND APPOINTMENT TO CHAIRS, VICE CHAIRS AND SENIOR COUNCILLOR POSITIONS - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

PROCEDURE - The Administration presented their recommendations for appointment of Senior Councillors, Chairs and Vice Chairs of Committee and Sub Committees as detailed in Appendix 1

ADJOURNMENT - The meeting adjourning at 11.10am to allow Members to consider the proposal and reconvened at 11.25am with 40 Members present

PROCEDURE - The Administration withdrew Appendix 1 and presented Appendix 1A

PROCEDURE - The Conservative Group presented their recommendations for appointment of Senior Councillors, Chairs and Vice Chairs of Committees and sub Committees as detailed in Appendix 2

ADJOURNMENT - the meeting adjourned at 11.35am to consider the proposal and reconvened at 11.45am

VOTE

8.1      MOTION by ROB DAVIDSON seconded by ARCHIE DRYBURGH that the appointments Chairs and Vice Chairs of Committees and Sub Committees be as detailed in Appendix 1A

8.2      AMENDMENT by IAN CARRUTHERS seconded by GRAHAM NICOL that the appointments of Chairs and Vice Chairs of Committees and Sub Committees be as detailed in Appendix 2

On a vote taken by roll call, having suspended Standing Orders in that regard, Members voted as follows

8.3     Motion - 25 Votes being:-

Dougie Campbell, John Campbell, Rob Davidson, Jim Dempster, Archie Dryburgh, Andy Ferguson, Katie Hagmann, Iain Howie, Jeff Leaver, Tracey Little, Jane Maitland, Sean Marshall, John martin, Henry McClelland, Jim McColm, David McKie, Elaine Murray, Ronnie Nicholson, Tommy Sloan, David Stitt, Ros Surtees, Stephen Thompson, Adam Wilson, Andrew wood, John Young

8.4      Amendment - 15 Votes being:-

Ian Blake, Ian Carruthers, Karen Carruthers, John Charteris, Doug Fairbairn, Patsy Gilroy, Andrew Giusti, Ivor Hyslop, David Inglis, David James, Malcolm Johnstone, Gail Macgregor, Graham Nicol, Matthew Ronnie, Ronnie Tait

Decision

AGREED

8.5     to maintain the size of Committees, for business continuity, for the next three to six months as detailed at paragraph 3.7 of the report being 28, 21, 19, 11, 7 and 5;

8.6     the methodology to be applied to Committee Membership as detailed at paragraph 3.4, being on the basis of proportionality, and to agree to appoint to Committees any non-affiliated members;

8.7     to appoint Chairs and Vice Chairs of Committee and Sub Committees as detailed in Appendix 1A;

8.8    to make appointments to 14 Senior Councillor remunerated positions as detailed in Appendix 3

DISSENT - Gail MacGregor, John Charteris, Patsy Gilroy and David James wished their dissent to be recorded in relation to the remunerated positions and the application of the Council's Standing Orders.
 

9 CALENDAR OF MEETINGS - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

Decision

 

AGREED

 

9.1     the principles for scheduling meetings, detailed at paragraph 3.2 of the report;

 

9.2     with the amendment to remove meetings scheduled on a Monday afternoon from the calendar;

 

9.3     to adopt the Calendar of Meetings, subject to the above decisions agreed at this meeting of the Full Council, as detailed in the Appendix 1 and FURTHER AGREED to review the principles for scheduling meetings in 6 months and in particular to consider any required changes from the outcome of the review of Area Committees if these had not been addressed earlier.

10 LICENSING (SCOTLAND) ACT 2005: SECTION 5 AND SCHEDULE 1 - ELECTION OF LICENSING BOARDS - REPORT BY HEAD OF LEGAL AND DEMOCRATIC SERVICES

Decision

 

NOTED

 

10.1     the nominations received for election of membership of :- (i) Annandale and Eskdale Divisional Board; (ii) Nithsdale Divisional Licensing Board; (iii) Stewartry Divisional Licensing Board; (iv) Wigtown Divisional Licensing Board; and

 

10.2     that the mandatory training which all Board Members (whether appointed for the first time or reappointed) must pass before being authorised to undertake any Board duties, has been arranged for Tuesday 30 May 2017 and Wednesday 31 May 2017
 

10.3     and elected:-  Annandale and Eskdale Licensing Board - Archie Dryburgh, Stephen Thompson, Adam Wilson, Ian Carruthers, Douglas Fairbairn, Gail MacGregor, Karen Carruthers and Ronnie Tait; Nithsdale Licensing Board - Jim Dempster, Andy Ferguson, Jeff Leaver, David McKie, David Stitt, Elaine Murray, Ivor Hyslop and John Charteris; Stewartry Licensing Board - Dougie Campbell, Rob Davidson, Andy Ferguson, Iain Howie, Jane Maitland, David James and Ian Blake; Wigtown Licensing Board - Jim McColm, Katie Hagmann, Tommy Sloan; Graham Nicol, David Inglis; Andrew Giusti 

11 APPOINTMENTS TO ROLES AND OUTSIDE BODIES - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

Decision

11.1     AGREED to withdraw delegation from the Social Work Services Committee, the Communities Committee and the Nithsdale Area Committee; 

VOTE

11.2     MOTION by IAN CARRUTHERS seconded by GRAHAM NICOL that appointments to Outside Bodies be made on a proportional basis with the exception of Adult Protection Committee and the COSLA Thematic Boards and that Andrew Giusti share the role of Young Peoples Champion;

11.3     AMENDMENT by RONNIE NICHOLSON seconded by ARCHIE DRYBURGH that appointments to Roles and Outside Bodies be as detailed in Appendix 4 and that Adam Wilson be appointed as the Council's Events Champion.

On a Vote taken by roll call, Members voted as follows:-

11.4     Motion - 15 Votes being:-

Ian Blake, Ian Carruthers, Karen Carruthers, John Charteris, Doug Fairbairn, Patsy Gilroy, Andrew Giusti, Ivor Hyslop, David Inglis, David James, Malcolm Johnstone, Gail Macgregor, Graham Nicol, Matthew Ronnie, Ronnie Tait

11.5     Amendment - 25 Votes being:-

Dougie Campbell, John Campbell, Rob Davidson, Jim Dempster, Archie Dryburgh, Andy Ferguson, Katie Hagmann, Iain Howie, Jeff Leaver, Tracey Little, Jane Maitland, Sean Marshall, John martin, Henry McClelland, Jim McColm, David McKie, Elaine Murray, Ronnie Nicholson, Tommy Sloan, David Stitt, Ros Surtees, Stephen Thompson, Adam Wilson, Andrew wood, John Young

Decision

11.6     AGREED the appointments to Roles and Outside Bodies as detailed in Appendix 4 and that Adam Wilson be appointed as the Council's Events Champion

MEMBERS - Karen Carruthers, Graham Nicol, Ian Carruthers, Gail Macgregor left the meeting - 36 Members present

 

12 ELECTRONIC VOTING, PAPERLESS MEETINGS AND THE COMMITTEE MANAGEMENT SYSTEM - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

Decision

 

12.1    AGREED not to use the electronic voting system;

 

12.2    APPROVED the move to paperless meetings on a phased basis commencing with smaller sub committees, agreed in consultation with Political Groups; FURTHER AGREED that it would be up to the individual Member to agree go paperless;

 

12.3    NOTED the intention to procure a new committee management system to provide opportunities to streamline processes, deliver a more intuitive experience for users whilst increasing accessibility to the democratic process to the wider public; and noting that Members would have an opportunity to trial the paperless module.
 

13 ELECTED MEMBER TRAINING AND DEVELOPMENT PROGRAMME 2017- 2018 - REPORT BY DIRECTOR CORPORATE SERVICES

Decision

 

AGREED

 

13.1   the Elected Member prospectus and development programme for 2017-2018 as detailed in Appendices 2 and 3 to the report; and

 

13.2  that Corporate Governance be an area of learning and development that be considered appropriate to add to the proposed development programme.

 

MEMBERS - Tommy Sloan and Adam Wilson left the meeting - 34 Members present

14 MINUTE OF MEETING OF 28 MARCH 2017

Decision

 

APPROVED

15 MINUTES FOR APPROVAL/NOTING

Decision

 

Summary as detailed at the Appendix 5

16 ANY OTHER BUSINESS DEEMED URGENT BY THE CHAIRMAN DUE TO THE NEED FOR A DECISION

Decision

 

NOTED that there was no business deemed urgent by the Chairman due to the need for a decision.